GOLDp Nedir?

Temel Özellikleri
GOLDp, her bir token’in 0,01 gram altın değerine eşit olduğu bir dijital varlıktır. Dayanak varlık olarak kullanılan fiziksel altın, 995 milyem ayarında (0.995 saflık derecesinde), LBMA tarafından akredite edilmiş rafineriler tarafından üretilen, global geçerliliğe sahip standart altın külçelerinden oluşmaktadır. Oluşturulan her bir token karşılığı altın Golden Global Bank aracılığı ile Loco London muhabir banka hesaplarında veya Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’nda fiziksel olarak tutulacaktır.

GOLDp, altın yatırımcılarının diğer altın ürünlerine olan erişimini, piyasalardaki işlem hacimlerini, masraflarını, tahta likiditesini ve marjlarını dikkate alarak listelendiği borsalarda likit bir tahta ve rekabetçi fiyatlar sağlamayı amaç edinir. Bu hedef doğrultusunda kendi bünyesindeki trade ekibi ile piyasa yapıcı rolü üstlenmekte ve spot altın fiyatını takip eden bir arbitraj stratejisiyle spot altın piyasası ve token fiyatı arasındaki fiyat farklılıklarının oluşumunu engellemek üzere alım satım işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu sistemin kazanımı olarak GOLDp sahipleri talep ettikleri anda token’lerini geniş marjlara ve masraflara maruz kalmadan nakite ya da talep ettikleri diğer kripto para birimlerine çevirebilmektedir.

Loco London spot altın fiyatını takip etmesi sayesinde GOLDp, kurumların ve bireylerin portföylerinde bir hedge aracı olarak kullanılabilir, spot piyasanın kapalı olduğu günlerde bile alınıp satılarak yatırımcıya esneklik kazandırır. En az 400 troy ons karşılığı GOLDp’ye sahip yatırımcılar yine www.pontegold.com adresi üzerinden irtibata geçerek sahip oldukları GOLDp miktarı karşılığında London Good Delivery külçe altın teslimatı talep edebilirler. LBMA rafineriler tarafından rafine edilmiş bu large bar’lar en az 995,0 ayarında olup 350-430 troy ons ağırlığındadır. Gerekli KYC süreçleri tamamlanıp operasyonel masraflar karşılandıktan sonra fiziksel teslimat gerçekleşir.

Saklama Koşulları
Her bir GOLDp karşılığı altın, Ponte Global firması bilançosunun kasa veya banka hesaplarında muhasebe edilmekte ve Golden Global Bankasına teminat olarak verilen altınlar Golden Global Bank aracılığıyla Loco London muhabir banka hesaplarında ya da Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası kasasına ait kasada tutulmaktadır. BIST nezdinde Golden Global Bank hesaplarında tutulan tüm altın külçeleri için BIST Connect web platformu üzerinden oluşturulabilen “kasa saklama raporu” evrakları mevcuttur.